Akar


Akar gözle görülmeyecek kadar küçük yapılı bir haşere olmakla birlikte, vücutta kaşıntı ve buna bağlı olarak kızarıklığa neden olur. Sıcak ortamlarda hızlı bir şekilde çoğalan akar, bakteri ve mikropların fazla olduğu alanlarda yaşar. Özellikle halı, çarşaf ve kıyafet gibi tüylü ya da pamuklu eşyaların arasında bulunan akar, mite (mayt) olarak da adlandırılır. Deri döküntüleri ile beslenen bu haşereler, insanlara ciddi rahatsızlıklar verir. Mikroskobik bir canlı alan akar ilaçlama yapılmadan bireysel yollarla yok edilemez. Zira bu haşereler, sıcaklığa karşı oldukça dayanaklıdır. Yüksek sıcaklıkta yıkanıldığı takdirde dahi yaşamaya devam edebilir. Bunun yanı sıra kapalı alanlarda akarı yok etmek için tüm alanın yüksek sıcaklıkta temizlenmesi mümkün değildir. Dolayısıyla akardan kurtulmak için ilaçlama yaptırmak şarttır.


Akar Nasıl Beslenir?

Akar (mite) kan emerek beslenen bir haşere olmamakla birlikte, vücutta ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Özellikle deri hassasiyeti bulunan bireylerde ve küçük çocuklarda ciddi sorunlara yol açabilen akarı yok etmek için profesyonel haşere ilaçlama firmaları tarafından hizmet alınmalıdır. Egzama gibi deri hastalıklarına neden olan ya da bu hastalıkları tetikleyen akar, epitelyumun üzerindeki ölü deri tabakasıyla beslenir. Ancak bu dokusu ince olan bireylerde, deri enfeksiyonlarına sebep olabilirler.

Akar ile Mücadele

Hızlı bir şekilde üreyerek, kapalı alanları kısa sürede saran mite, yumurtalarını ve dışkılarını havada asılı halde bırakır. Bu da, akar yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda, ciddi solunum yolu hastalıklarına neden olur. Astım, nefes darlığı gibi hastalıkları tetikleyen miteler ile mücadele bu açıdan da son derece önemlidir. Ev, iş yeri, hastane, klinik gibi alanlar bu haşerelere karşı ilaçlanmalı ve yaşam alanlarının temizliği muhafaza edilerek, sağlık açısından koruma sağlanmalıdır.

Akar İlaçlama

Akar ilaçlama işlemi için en etkili ve kesin çözüm veren yöntem buharlama tekniği ile uygulanan sıvı ilaçlamadır. Akar ilaçlarının alanın her noktasına nüfuz etmesi, bu haşereleri yok etme açısından son derece önemlidir. Belirli alanlara yapılan ilaçlamalar, akar ile mücadele konusunda bir sonuç vermeyecektir. Bunun yanı sıra, akarların yoğun olarak bulunduğu; halı, koltuk, yatak yorgan gibi eşyalar da detaylı bir şekilde ilaçlanmalı ve iyice havalandırıldıktan sonra kullanılmalıdır. Akar ilaçlama için amatör ya da bireysel yöntemler kullanılmamalı ve yalnızca Sağlık Bakanlığından onaylı olan profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından yardım alınmalıdır. Sağlıksız ilaçlamalar yapan firmalar, ciddi solunum yolu rahatsızlıklarına ve zehirlenmelere neden olabilir. Gözle görülemediği için bireysel mücadelenin imkansız olduğu akardan kurtulmak için kaliteli ve etkili ilaçlar kullanan firmalardan yardım almanın önemi unutulmamalıdır.

Haşere Nedir?

Haşere, pek çok hayvan ve insan hastalığının nedeni, böcekler ve kemirgenler tarafından taşınan mikroorganizmalardır.

İletişim Bilgilerimiz

Telefon:0 (242) 247 5 247
Email: info@sumilaclama.com
Website: www.sumilaclama.com