Çiyan


Tehlikeli haşereler arasında yer alan çıyan son derece zehirli bir canlıdır. Eklembacaklılar sınıfında yer alan bu haşere, genellikle toprak yüzeyine yakın alanlarda veya taşlıklarda yuva yapar. Diğer birçok haşere türü gibi yumurtlama yöntemi ile çoğalan çiyan ilaçlama yapılmadığı zamanlarda açık alanlardan kapalı alanlara doğru giriş yaparak iç mekanları kısa sürede sarabilir. Dokunulduğu anda bile, savunma mekanizması olarak zehirli bir salgı üreten çiyan, bu salgı ile dahi insanları ya da diğer canlıları zehirleyebilir. Böcek, örümcek, solucan gibi haşerelerle beslenen ve avını zehirledikten sonra yiyen çıyanın uzunluğu birkaç santimetre ile 30 santimetre arasında değişebilmektedir.


Çıyanların rengi yaşadıkları alana ve türlerine göre farklılık göstermekle birlikte genellikle kırmızı ve kahverengi tonunda görülürler. Çıyanları bazı kırkayak türlerinden ayırmak oldukça zor olduğundan, bu haşereler bazen kırkayaklarla karıştırılabilir. Ancak çiyan, kırkayaktan çok daha zehirli bir haşere olduğu gibi, sokması durumunda felce neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra çiyan sokması ani ölümlere yol açabilen reaksiyonlar da yaratabilmektedir.

Ev, iş yeri, bodrum gibi kapalı alanlarda, duvar oyuklarında ya da taş altlarında yuva yapabilen çiyan, gizlenme yeteneği gelişmiş bir haşeredir. Kanepe altlarına, yatak arkasına ya da taş ve duvarların içine gizlenen çiyan, tehlikede hissettiği anda zehirleyebilir. Hızlı bir şekilde çoğalan ve yuvasını bazen toprak bazense taşlık bölgelerde yapan çiyan yılın her mevsiminde üreyebilmektedir. Genellikle yalnız dolaşmayan çiyan ilaçlama yapılmadığı sürece risk yaratmaya devam eder. Zira alanda görülen birkaç tane çıyanın öldürülmüş olması dahi kapalı alanlarda tüm çıyanların öldürüldüğü anlamına gelmez.

 

Çıyan ilaçlama işlemi açık ya da kapalı alanlarda sıvı ilaçlama yöntemi ile uygulanabilmektedir. Buharlama tekniği ile yapılan çiyan ilaçlama iç ve dış mekanlar için en etkili sonucu verir. Ancak kullanılan çıyan ilaçları ve ilaçlama yöntemleri de büyük önem arz eder. Kalitesiz ilaçlar ile yapılan işlemler, çiyanlara karşı bir çözüm oluşturmadığı gibi sağlık açısından da ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle çiyan ile mücadele için Sağlık Bakanlığından onaylı olan ve garantili hizmet veren böcek ilaçlama firmaları tarafından yardım almak son derece önemlidir.

Haşere Nedir?

Haşere, pek çok hayvan ve insan hastalığının nedeni, böcekler ve kemirgenler tarafından taşınan mikroorganizmalardır.

İletişim Bilgilerimiz

Telefon:0 (242) 247 5 247
Email: info@sumilaclama.com
Website: www.sumilaclama.com