Dana Burnu


Danaburnu, toprak altında yaşayan ve bitkilerin genç kökleri ile ekinlere ciddi zararlar verebilen bir haşeredir. Büyüklüğü 3 cm ile 5 cm arasında değişebilen danaburnu genellikle siyah ya da kahverengi tonlarındadır. Yağışlı havalardan sonra toprak yüzeyine çıkan dana burnu, hem toprak altında, hem de toprak üstünde beslenebilmektedir. Yumurtlayarak üreyen dana burnu larvalarını bitkilerin kökleri arasına bırakarak, genç köklerin kurumasına ve ölmesine neden olur. Bitkileri ve ekinleri korumak ve kurumalarını önlemek için dana burnu ilaçlama yaptırılması şarttır. Zira bu haşereler özellikle ilkbahar aylarında üremeye başlayarak, bitkiler ve ekinler açısından ciddi tehdit yaratır.


Dana burnu haşeresi çıkardığı gürültülü seslerle kolaylıkla fark edilebilir. Hem etçil hem de otçul olarak beslenen bu haşereler, solucan ve toprakta yaşayan diğer haşereler ile de beslenebilmektedir. Tarla ve bahçe gibi açık alanlarda yaşayan danaburnu, seralara ve ev bitkilerine de zarar verebilmektedir. Dana burnu genellikle ekinlerin arasında bulunur ve kumlu ve gevrek topraklarda yaşamayı sever. Sırtı üstünde katlanır bir şekilde kanatları bulunur ve bu sayede uçabilir. Ekinler arasında ve tarlalarda bu zararlı haşere var ise mutlaka en kısa zamanda danaburnu ilaçlama yapmak gerekir.

Danaburnu ile mücadele için ilaçlama işlemi yaptırmak önemli olduğu gibi, bu fhaşerelere karşı yaptırılan ilaçlamalar her zaman yeterli olmaz. Toprağın 25-30 santimetre kadar derinine inebilen danaburnu ilaçlama işleminden çoğunlukla etkilenmez. Bu nedenle danaburnu ile mücadele için kullanılan ilaçların ve ilaçlama yöntemlerinin profesyonel ve etkili olması büyük önem arz eder. Etkisiz ilaçlarla uygulama yapan firmalar, danaburnu haşeresine karşı hiçbir çözüm sağlayamaz. Bununla birlikte danaburnundan kurtulmak için amatör ya da bireysel yöntemlerin çözüm sağlamadığı da unutulmamalıdır. Toprağın bulunduğu her alanda yuva yapabilen danaburnu haşeresi, taş ya da duvar aralarında yuva yapamaz. Ancak kapalı alanlardan açık alanlara rahatlıkla girebilen bu haşereler, iç mekanlarda dolaştıktan sonra, yuvalarına geri dönebildiği gibi, evlerdeki bitkilerin içerisine de yuva yapabilir.

Haşere Nedir?

Haşere, pek çok hayvan ve insan hastalığının nedeni, böcekler ve kemirgenler tarafından taşınan mikroorganizmalardır.

İletişim Bilgilerimiz

Telefon:0 (242) 247 5 247
Email: info@sumilaclama.com
Website: www.sumilaclama.com