Fare


Fare, kemirgen bir hayvan olan bu canlılar genellikle toplu halde yaşayan zararlı canlılardır. Bu kemirgenlerin birçok türü vardır ve her kemirgenin insanlara verdiği zarar türü farklıdır. Bazı fare çeşitleri dışarıda yani doğal ortamlarda yaşarken bazı türleri de insanların yaşadığı ev, bina ve iş yerlerine kadar gelip bu alana yerleşirler. Fareler türlerine bağlı olarak bazı türleri insanların besin kaynaklarına, bazıları giyeceklerine ve eşyalarına, bazı türleri de direk insanı kemirip ve tırmalayarak insanlara birçok zarar verir. Ayrıca bu kemirgenler ev ve yaşam alanlarına kadar geldiklerinde üzerinde birçok zararlı parazit canlılarda gelebilir yani pire, kene, bit gibi canlılar bu kemirgenler üzerinde taşınabilir. Fare kemirgeninin zararlarından kurtulmak ve bu kemirgenler ile mücadele etmek gerekir. Her kemirgen çeşidine bağlı olarak farklı ilaçları kullanmak gerekir.
 

Fare ilaçlama da bu kemirgenin bulunma şekline göre farklı ilaçlama uygulamaları yapmak gerekir. Fare ilaçlama işlemi ortamın durumuna ve farenin türüne bağlı olarak değişkenlik gösterir. Açık alanlarda yapılan fare mücadelesi ile kapalı alanlardaki mücadelede arasında büyük farklar vardır. Kokulu sıvı ilaçlama, fareleri yok etme konusundaki en etkili yöntemlerden biridir. Ancak açık alanlarda sıvı ilaçlama yerine, katı fare ilaçları ya da istasyon denilen fare tuzakları kullanmak daha etkili sonuç verecektir. Fareyi yok etmek kadar, kemirgenlerin alana yeniden girişini engellemek de büyük önem taşır. Bu nedenle fare ilaçlama şirketleri tarafından yardım alırken, ilaçların koruyucu olup olmadığını öğrenmeniz gereklidir. Fareden kurtulmak için ev, ofis, fabrika, okul, klinik gibi kapalı alanlara yapılan kemirgen ilaçlama işleminde katı ilaçlar sıvı ilaca takviye olarak da kullanılabilir.

Fare ilaçlama yaptırırken, en çok korkulan noktalardan biri, farenin belli bir yerde sıkışıp kalmasıdır. Gelişmiş kemik sistemine sahip olmayan fareler, başlarının geçebildiği her alandan geçer. Ancak farenin bir alanda sıkışıp kalmasının ardından, oradan çıkarılması oldukça zordur. Farelerin sıkışması sonucu hem çok ciddi bir koku oluşur hem de bakteri ve mikroplar hızla yayıldığı için sağlık açısından ciddi riskler oluşur. Bu nedenle fareden kurtulmak için bireysel ya da amatör mücadele yöntemleri kullanmamak gereklidir.

Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış fare ilaçları ya da fare tuzakları kullanarak işlem yapan ve ilaçlama yöntemleri konusunda uzman olan fare ilaçlama firmaları, kemirgenleri yok etme konusunda başarı sağlamaktadır. Deneyimsiz ya da amatör ilaçlama şirketleri tarafından yardım almak ise ciddi riskler yaratır.

Haşere Nedir?

Haşere, pek çok hayvan ve insan hastalığının nedeni, böcekler ve kemirgenler tarafından taşınan mikroorganizmalardır.

İletişim Bilgilerimiz

Telefon:0 (242) 247 5 247
Email: info@sumilaclama.com
Website: www.sumilaclama.com