Güve


Güveler, besinlere ve tahıllara zarar vererek, maddi zarara neden olan haşerelerdir. Özellikle ambar ve tahıl depolarında büyük sorunlara yol açan güve; ev ve ofis gibi iç mekanların mutfak bölümlerinde, besin maddelerine zarar verir. Besin maddelerinin yanı sıra; kumaş, odun ve yünlü maddelere de zarar veren güveden kurtulmak için ilaçlama yaptırmak büyük önem taşır. Ambarlara bulunan tahıl güveleri mısır ve buğdaylara ciddi zarar verir. Ambarlardaki ekinlere büyük zararlar veren ve çiftçileri maddi zarara uğratan güve ilaçlama yapılmadığı sürece üremeye ve zarar vermeye devam eder.


Güve İlaçlama

Kanatlı haşereler arasında yer alan ve kahverengi tonlarında görülen güveler çok hızlı bir şekilde çoğaldığı için mücadelesi oldukça zordur. Bu nedenle güve ilaçlama yapılmadığı sürece bu haşerelerden kurtulmak ve neden oldukları maddi zararların önüne geçmek oldukça zordur. En zararlı güve türleri arasında; tahıl güvesi ve halı güvesi gelir. Besinlere ve eşyalara zarar vermesinin yanı sıra, bakteri ve mikropların da çoğalmasına neden olan güvelerden kurtulmak gerek açık gerekse kapalı alanlarda son derece önemlidir. Güvelerin zarar verdiği besin maddelerini tüketmek, sindirim yolu rahatsızlıkları başta olmak üzere, çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.

Güveleri yok etmek için bireysel mücadele yöntemleri çoğunlukla yetersiz kalmaktadır. Zira bu haşereler çok hızlı bir şekilde ürediği gibi, iyi saklanabilme özelliğine de sahiptir. Larvalarını, mısır ve buğday ekinlerinin içine bırakan güveler, tahılların olgunlaşamadan yok olmasına ve kurumasına da neden olur. Bu nedenle güve ile mücadele için üreme dönemlerinde önlem almak ve bu haşerelerin sık görüldüğü; tarla, bahçe ya da ambarlarda düzenli olarak ilaçlama yaptırmak gereklidir. Güve ilaçlama işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, eşyaların ve gıda maddelerinin ilaçlamadan zarar görmemesini sağlamaktır. Bunun için uygulamada kullanılan güve ilaçları, Sağlık Bakanlığından onaylı olmalı ve işlem profesyonel ilaçlama firmaları tarafından yapılmalıdır.

Güve ilaçlaması açık ya da kapalı alanlarda sıvı ilaçlama yöntemi ve buharlama tekniği ile uygulanmaktadır. Amatör ya da bireysel yöntemlerle uygulanan sıvı ilaçlama zehirlenmelere neden olabildiği gibi, solunum ve deri hastalıklarına da yol açabildiği için, profesyonel firmaları tercih etmek sağlık açısından önem taşır. Sağlık Bakanlığının öngördüğü belgelere sahip olan ve onaylı ilaçlar kullanan firmalardan güve ilaçlama yardımı almak sağlık açısından büyük önem arz ettiği gibi, ilaçlamanın verimi açısından da dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Haşere Nedir?

Haşere, pek çok hayvan ve insan hastalığının nedeni, böcekler ve kemirgenler tarafından taşınan mikroorganizmalardır.

İletişim Bilgilerimiz

Telefon:0 (242) 247 5 247
Email: info@sumilaclama.com
Website: www.sumilaclama.com