Hamam Böceği


Hamam böceği, türlerine bağlı olarak farklı boylarda ve farklı yapılarda olan ve insanlara birçok hastalık bulaştıran çok pis böceklerdir. Bu böcekler nemli, rutubetli ve pis ortamlarda yaşarlar. Evlere farklı yerlerden ve farklı şekillerde ulaşan bu böcekler insanlara birçok hastalık ve mikrop bulaştırır. Hamam böcekleri aynı zamanda insanların yemeklerinden, açıktaki sebzelerden ve meyvelerden beslenir ve beslenirken de bu besinleri bozar. Bu yüzden hamam böceği ilaçlama önemlidir. Bu böcekler geceleri aktif olup genellikle bunlara geceleri rastlanılır. Gündüzleri ise bu böcekler ortalıkta pek fazla gezinmezler ve bu bakımdan bu böceklere gündüzleri çok nadir rastlanılır. Hamam böceğinin dış kısmında kanada benzeyen sert bir kabuğu vardır ve bunlar uçmazlar. Ancak bazı hamam böceği türlerinde, sadece erkek türleri uçabilmektedir. Hamam böceği insanları ve hayvanları sokmaz ve ısırmaz. Bu böcekler beslenmesinde kan kullanmaz fakat ölü böcek ve hayvan ölüsünden beslenirler.

Hamam Böceği İlaçlama
 

Ortalama olarak iki üç ay kadar yaşayan hamam böcekleri bu süre içerisinde en az beş altı defa yumurtlar. Her yumurtlamada ortalama olarak 40 - 50 larva bırakan bu haşereler, ömürleri boyunca ortalama 300 yavru meydana gelir. Kısa sürede kapalı alanları tamamen sarabilen bu haşerelerden ve yaydıkları mikroplardan korunmak için hamam böceği ilaçlama yaptırmak büyük önem taşır. Kakalak, alman hamam böceği, amerikan hamam böceği başta olmak üzere yaklaşık 5 bin türü bulunan hamam böceklerinden kurtulmak için sıvı ya da jel ilaçlama yapılabilir. Sıvı ilaçlama işlemi genellikle ev, iş yeri, fabrika gibi besin maddelerinin kaldırılabileceği alanlarda buharlama tekniği ile yapılır. Hamam böceği ilaçlaması için bu yöntemin kullanılması ilacın bu haşerelerin yuvalarına kadar nüfuz edip tamamen yok olmalarını sağlar. Ancak profesyonel personellerle hizmet veren ve ilaçlama tekniklerine hakim olan firmalar, püskürtme yöntemi ile hamam böceklerinden kurtulma konusunda kesin çözüm vermektedir.

Hamam böceği ilaçlama için kullanılabilen diğer yöntem olan jel ilaçlama ağırlıklı olarak; cafe, restoran, yemek hane gibi alanlarda bu haşerelerin alana girişini ve yaygınlaşmasını engellemek amacıyla kullanılır. Aynı şekilde, ev ya da ofislerde de hamam böceğine karşı önlem sağlamak ya da bu haşereleri yok etmek için jel ilaçlama yöntemi kullanılabilir. Hamam böceğinin yoğun olarak görüldüğü alanlarda ise bu iki ilaçlama yöntemi birden uygulanabilmektedir.

Hamam böceğini yok etmek ve yaşam alanlarındaki bakteri ve mikrop popülasyonunu engellemek için, profesyonel ve Sağlık Bakanlığından onaylı olan ilaçlama firmaları tarafından hizmet almak son derece önemlidir. Kalitesiz ilaçlarla uygulama yapan ya da sağlık bakanlığından onaylı olmayan hamam böceği ilaçlama şirketleri tarafından hizmet almamak sağlık açısından son derece mühimdir.

Haşere Nedir?

Haşere, pek çok hayvan ve insan hastalığının nedeni, böcekler ve kemirgenler tarafından taşınan mikroorganizmalardır.

İletişim Bilgilerimiz

Telefon:0 (242) 247 5 247
Email: info@sumilaclama.com
Website: www.sumilaclama.com