Kakalak


Kakalak hamam böceğinin bir türü olmakla birlikte, bazı özellikleri bakımından ait olduğu türden belirgin farklılıklar gösterir. 2-2,5 santimetre büyüklüğünde olup, kahverengi tonlarındadır. Nemli ve sıcak alanlarda yaşayan kakalak, diğer hamam böceği türleri gibi çok hızlı bir şekilde çoğalır. İç mekanlarda, yiyecek bulabildiği her alanda kolayca yuva yapabilen kakalak, genellikle sıcak bölgelerde daha fazla görülür. Bunun yanı sıra Nisan-Mayıs aylarında daha sık görülen kakalaklara, havaların ısınmasıyla açık ya da kapalı tüm alanlarda rastlanır. Bu nedenle kakalak ilaçlama işlemlerinin ilkbahar aylarının sonunda yapılması, bu haşerelerden korunma açısından son derece önemlidir. Hızlı bir şekilde çoğalıp, kısa zamanda tüm alanı saran kakalak ilaçlama yapılmadığı sürece üremeye devam edecek ve mücadelesi gittikçe zorlaşacaktır.


Kakalak İlaçlama

Kakalaktan kurtulmak için sıvı ya da jel formdaki ilaçlarla uygulama yapılabilir. Hastane, klinik, 7/24 çalışan iş yerleri gibi boşaltılması zor olan alanlarda kakalak ilaçlama için jel tekniği uygulanabilir. Bununla birlikte, küçük çocukların ya da solunum yolu hassasiyeti bulunan bireylerin yaşadığı alanlarda da kakalak sorununu çözmek için jel ilaçlama uygulanabilir. Bunun dışında; fırın, cafe, restoran gibi alanlarda püskürtme yöntemi ile uygulanan sıvı ilaçlama yöntemi etkili çözüm verecektir. Açık alanlarda kakalak ilaçlama için ise buharla tekniği uygulanır. Ancak kakalak, kalorifer böceği gibi hamam böceği türleri için genellikle iç mekanlarda ilaçlama yapılır.

Kakalak ilaçlama işleminde sıvı ve jel ilaçlama bir arada da uygulanabilir. Sıvı ilaçlama, alanın tüm bölgesine yayılırken, jel ilaç bu haşerelerin yoğun olarak görüldüğü alanlara noktalama yöntemi ile uygulanır. Böylece kakalaktan tek ilaçlamada kurtulmak ve bu haşerelerin alana yeniden girişine karşı önlem oluşturulmuş olur. Ancak ilaçlama yaptırırken, amatör ya da bireysel yöntemlere başvurmamak da büyük önem taşır. Zira dışarıdan alınan kakalak ilaçları hayli maliyetli olduğu gibi, yanlış uygulandığı zaman haşerelerden kurtulmayı sağlamadığı gibi maddi zarara da neden olmuş olur. Bu nedenle kakalak ilaçlama işlemi için profesyonel olarak hizmet veren şirketlerden yardım almak gereklidir. Bunun yanı sıra uygulamayı yapacak haşere ilaçlama servisinın, Sağlık bakanlığının gerekli gördüğü belge ve evraklara da sahip olmasına da dikkat edilmelidir.

Haşere Nedir?

Haşere, pek çok hayvan ve insan hastalığının nedeni, böcekler ve kemirgenler tarafından taşınan mikroorganizmalardır.

İletişim Bilgilerimiz

Telefon:0 (242) 247 5 247
Email: info@sumilaclama.com
Website: www.sumilaclama.com