Kertenkele


Kertenkele ilaçlaması, hızlı bir şekilde üreyen ve sert bir deriye sahip olduğu için kolay mücadele edilemeyen bu haşerelerden kurtulmak ve korunmak için en etkili mücadele şeklidir. Yaz aylarında üremeye başlayan ve özellikle taşlık ya da yeşillik alanlara yakın kapalı mekanlara kolaylıkla giriş sağlayan kertenkeleler son derece rahatsızlık verici canlılardır. Çok hızlı hareket eden ve kısa sürede iç mekanlarda hemen her yerde görülebilen bu haşereler, sağlık açısından doğrudan zararlı değildir. Binlerce türü bulunan kertenkelelerin, ülkemizde çoğunlukla zararsız türleri görülür. Kertenkelelerin zararsız türlerinin boyutu 3-5 cm arasında değişir. Yaz aylarında üremeye başlayan ve dış mekanların yanı sıra iç mekanlarda da yuva yapabilen bu haşereler; ev, iş yeri, restoran gibi kapalı alanlarda bakteri ve mikropların yayılması neden olur. Bu nedenle kertenkele ilaçlama işlemi, bilhassa iç mekanlarda hastalıklardan korunma açısından büyük önem taşır.


Kertenkele İlaçlama

Kertenkele, dilinin ucunda bulunan yapışkan salgı ile avını yakalayarak, önce uyuşturur daha sonra da yer. Böcek, örümcek ve buna benzer küçük canlılarla beslenen kertenkele, yiyecek sıkıntısını gidermek ya da yılan, yırtıcı kuşlar ve yaşamını tehdit eden diğer canlılardan kaçmak için kapalı alanlara giriş yapabilir. Soğukkanlı canlılar arasında yer alan ve kış uykusuna yatan kertenkeleler, iç mekanlarda duvarların üzerinde, dolapların içinde ya da dış cephede rahatlıkla dolaşabilmektedir. Çok hızlı hareket etme yeteneğine sahip olan ve alıcıları son derece güçlü olan bu haşereleri bireysel yöntemlerle yok etmek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle kertenkelelerden kurtulmak için haşere ilaçlama yaptırılması büyük önem taşır.

Çiftlik ya da yazlık ilaçlama işlemlerinde kertenkele ile mücadele için sıklıkla yardım alınır. Yiyecek bulabildiği ağaçlık alanlar ile taşlık bölgelerde yaşayan bu haşereler iç mekanlara girdiğinde, ilaçlama yapılmadan yok edilemez. Bu nedenle kapalı alanlarda bu haşereler ile karşılaşıldığında kertenkele ilaçlama yaptırmak büyük önem taşır. Bunun yanı sıra kertenkele ile mücadele için bireysel ya da amatör mücadele yöntemleri sonuç vermediği için profesyonel olarak hizmet veren haşere ilaçlama firmaları tarafından yardım alınmalıdır. Yaşam alanlarında hem korkuya neden olan hem de bakteri ve mikropların yayılmasına neden olarak çeşitli hastalıklara yol açan kertenkeleden kurtulmak için Sağlık Bakanlığından onaylı ilaçlama şirketleri tercih edilmelidir.

Haşere Nedir?

Haşere, pek çok hayvan ve insan hastalığının nedeni, böcekler ve kemirgenler tarafından taşınan mikroorganizmalardır.

İletişim Bilgilerimiz

Telefon:0 (242) 247 5 247
Email: info@sumilaclama.com
Website: www.sumilaclama.com