Kırkayak


Eklembacaklı canlılar arasında yer alan kırkayağın vücudu bölmeler şeklinde olmakla birlikte adından da anlaşılacağı üzere çok sayıda ayağa sahiptir. Çıyan ile ayırt edilemeyecek kadar benzeyen kırkayak binlerce türe sahiptir. Uzunluğu ve beslenme davranışları türüne göre değişen kırkayaklar 1 cm olabildiği gibi 30 cm büyüklüğüne kadar büyüyebilen kırkayak türleri de vardır. Çürükçül olarak beslenen kırkayaklar, bitkilere ve genç köklerine ciddi zararlar vererek kurumalarına neden olur. Genellikle nemli ve ağaçlık alanların bulunduğu bölgelerde yaşayan kırkayakların bazı türleri zehirli olduğundan, insan hayatı açısından da ciddi sorunlara yol açar. Bunun yanı sıra son derece zehirli olan çiyan ile kırkayağı ayırt etmek bazı türler için çok zor olduğundan, ilaçlama yaptırmanın önemi artar. Zira kırkayak zannedilen haşere, çıyan olabilir ve bu durumda ciddi zehirlenmeler meydana gelebilir.

Kırkayak İlaçlama


Kırkayakların sahip olduğu özelliklerin başında, iyi gizlenme ve güçlü algılayıcılara sahip olmak da gelir. Tehlikeyi kolaylıkla sezebilen kırkayak, bunun yanı sıra çok iyi bir şekilde gizlenebildiği için de zehirli olan türleri büyük tehlikeye yol açar. Çürükçül olarak beslenen kırkayaklar açık alanlarda yoğun olarak görülmekle birlikte, yağmurdan sonra toprak yüzeyine çıktığı için, iç mekanlara da giriş yapar. Ev, iş yeri gibi alanlarda bitkilerin bulunduğu alanlara yakın yerlerde yuva yapan kırkayaklar, ezilerek öldürüldüğünde uzun zaman geçmeyecek kötü bir kokuya neden olur. Bu nedenle bu haşerelerden kurtulmak için kırkayak ilaçlama yaptırmak büyük önem taşır.

Kırkayak ilaçlaması iç ve dış mekanlarda sıvı ilaçlama tekniği ile uygulanabilir. Kırkayağın yoğun olarak yaşadığı alanlarda kırkayak ilaçları doz arttırılarak uygulanmalıdır. Bazı türleri son derece zehirli olan ve dokunulduğu anda dahi felç gibi ani reaksiyonlara neden olabilen kırkayaktan kurtulmak için bireysel yöntemlere başvurmak sağlık açısından olumsuz etkiler yaratabilir. Bunun yanı sıra sağlıksız ve kalitesiz ilaçlar kullanarak uygulama yapan korsan firmalardan da kırkayak ilaçlama yardımı alınmamalıdır. Sağlık bakanlığı tarafından belirlenen belgelere sahip olan ve bünyesinde ilaçlama yöntemleri konusunda uzman elemanlar bulunduran ilaçlama firmaları tarafından yapılan uygulamalar kırkayağı yok etme ve sağlığı koruma açısından en etkili çözüm olacaktır. Bu nedenle kırkayak ilaçlama işlemleri için Sağlık Bakanlığından onaylı böcek ilaçlama servisleri tarafından hizmet almak, maddi açıdan ve sağlıksal yönden en etkili çözüm yoludur.

Haşere Nedir?

Haşere, pek çok hayvan ve insan hastalığının nedeni, böcekler ve kemirgenler tarafından taşınan mikroorganizmalardır.

İletişim Bilgilerimiz

Telefon:0 (242) 247 5 247
Email: info@sumilaclama.com
Website: www.sumilaclama.com