Pire


Tifüs, veba gibi hastalıkların en aktif vektörlerin biri olan pireler, kanını emdikleri canlılara taşıdıkları virüsleri bulaştırarak, salgın hastalıkların yayılmasına neden olurlar. Zıplayarak hareket eden pire, bu şekilde alan değiştirme konusunda sorun yaşamaz. Çok hızlı şekilde çoğalan ve yer değiştirebilen pireler kısa sürede başka alanlara da yuva yapabilmektedir. Bu nedenle pire sorunu yaşanan alanlarda bir an önce ilaçlama yapılması, pire ile mücadele için büyük önem arz eder. Pire ilaçlama işlemleri için farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Ancak pireden kurtulmak için en etkili çözüm buharlama yöntemiyle yapılan sıvı ilaçlamadır.


Pire İlaçlama

Pire, ortalama iki haftada bir yaklaşık 40-50 larva bırakan bir haşeredir. Sıcak ve loş ortamlarda yaşamayı seven pire, yünlü ya da pamuklu eşyaların arasında yuva yapar. Hayvanların kıllarına tutunarak hayvan vücudunda da yuva yapabilen pire, insanların sadece kanını emer. Sokak hayvanları başta olmak üzere çeşitli şekillerde insanlara bulaşan pire, vücutta kızarıklık ve şişkinlik oluşmasına neden olur. Bunun yanı sıra vücuttaki pire ısırığı bazı durumlarda iz olarak kalabilir. Hassas derili kişilerde ciddi deri enfeksiyonlarına neden olan pire ilaçlama yapılmadan yok edilmesi imkansız bir haşeredir. Güçlü bir biyolojiye sahip olan pire, ısıya ve açlığa karşı da dayanıklıdır. Ağırlığının beş altı kadar kan emebilen pireler, genellikle beslendikten sonra yumurtlar. Bunun yanı sıra uzun süre beslenmeden yaşayabilen pireler, ısısı uygun loş ortamlarda yarı uyku halinde yaşayabilir.

Pire ilaçlama daire, bina, bodrum, depo gibi kapalı alanların yanı sıra şantiye ve bahçe gibi açık alanlar için de yapılabilir. Genellikle sıvı formdaki pire ilaçları, pireden kurtulmak için en etkili mücadele şeklidir ancak pireyi yok etmek için kullanılan ilacın kalitesi kadar yöntemi de önemlidir. Kıyafetler, halılar, koltuklar ve yataklar başta olmak üzere iç mekanlardaki tüm alanlar pireye karşı detaylı bir şekilde ilaçlanmalıdır. Bireysel mücadele ya da amatör uygulamalar pireleri yok etmek için hiçbir çözüm sağlamaz. Bu nedenle pireden kurtulmak için profesyonel olarak hizmet veren haşere ilaçlama firmaları tarafından yardım almak hem sağlık açısından hem de ilaçlamadan en iyi verimin alınması bakımından son derece önemlidir.

Pireleri yok etmek için yalnızca açık ya da kapalı alanlara ilaçlama işlemi yapılabilir. Pirelerin yayılmasına neden olan, kedi, köpek, güvercin gibi hayvanlara kesinlikle haşere ilaçları uygulanmaz. Bahçe ya da apartman içerisinde bulunan evcil hayvanların pireden kurtulması için veterinerden yardım alınmalıdır. Haşere ilaçlarını canlıların üzerinde uygulamak, doğrudan ölüme yol açar.

Haşere Nedir?

Haşere, pek çok hayvan ve insan hastalığının nedeni, böcekler ve kemirgenler tarafından taşınan mikroorganizmalardır.

İletişim Bilgilerimiz

Telefon:0 (242) 247 5 247
Email: info@sumilaclama.com
Website: www.sumilaclama.com