Salyangoz


Salyangozlar, nemli ve ağaçlık alanlarda yaşayan ve otçul beslendiği için bitkilere zarar verebilen haşerelerdir. Kemiksiz canlılar arasında yer alan ve sürünerek hareket eden sümüklüböcek, salgıladığı sıvı üzerinde kayarak hareket eder. Hem kirli bir görüntü oluşturan hem de gezindiği alanlara milyonlarca bakteri yayan salyangozlar, diğer birçok haşere gibi özellikle ilkbahar aylarında hızlı bir şekilde çoğalmaya başlar. Duvar diplerine, taşlıklara ya da ağaçların üzere yapışarak, görüntü kirliliğine neden olan bu haşereler, bitkilere ve sebzelere de zarar vererek ekinlerin çürümesine yol açar. Özellikle genç bitkilerin yapraklarına zarar veren haşereler, yumurtlarını bitki ve sebzelerin arasına bırakarak da, daha büyük hasara neden olur.

Salyangoz ilaçlama genellikle tarla ve seralarda sıvı ilaçlama yöntemi uygulanarak yapılır. Bitkilere büyük zarar verebilen salyangozlar genellikle bahar dönemlerinde aktif olmakla birlikte, hemen tüm açık alanlarda görülür. Çok sıcak havalarda kuruyan, çok soğuk havalarda ise donan sümüklü böcek küçük böceklerle de beslenebilmektedir. Sümüklüböcek ile mücadele için genellikle buharlama tekniği uygulanır. Boyutları 2 ile 5 cm arasında değişebilen bu haşereler, yaşadıkları alanlara göre farklı renk ve yapıda görülebilmektedir.
 

Salyangoz İlaçlama

Salyangoz ilaçlama işlemi açık alanlarda yapılabileceği gibi kapalı alanlarda da uygulanabilir. Ağaçlık alanlara yakın bölgelerde bulunan iç mekanlara giriş yapan salyangozlar, kapalı alanlarda bakteri ve mikropların çoğalmasına neden oldukları gibi, kirli bir görüntüye de neden olurlar. Yumurtlama yöntemi ile çoğalan sümüklüböcek ilaçlama yapılmadığı sürece çoğalmaya devam eder. Sümüklüböcek ile mücadele için bireysel yöntemlere başvurmak, sağlık açısından sorunlara yol açabilir. Bunun yanı sıra, sert kabuklu bu haşereleri yok etmek için etkili ilaçların kullanımı önemlidir. Bu nedenle sağlık bakanlığı tarafından onaylı olan ve garantili ilaçlamalar yapan firmalardan yardım almak oldukça önemlidir. Kalitesiz ilaçlar kullanarak, amatörce yapılan ilaçlamalar, zehirlenmelere ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Salyangoz ilaçlama işlemleri için profesyonel ilaçlama elemanları ile hizmet veren ve Ziraat Mühendisleri tarafından hazırlanan ilaçlarla uygulama yapan firmalar tercih edilmelidir. Kaliteli ve sağlıklı ilaçlamalar, sümüklüböcekleri yok edeceği gibi, bitki ve toprakta yaşayan zararlı haşerelerden de kurtulmayı sağlayacaktır.

Haşere Nedir?

Haşere, pek çok hayvan ve insan hastalığının nedeni, böcekler ve kemirgenler tarafından taşınan mikroorganizmalardır.

İletişim Bilgilerimiz

Telefon:0 (242) 247 5 247
Email: info@sumilaclama.com
Website: www.sumilaclama.com