Tatarcık


Tatarcıklar ağaçlık alanlarda, deniz kenarına yakın bölgelerde sıklıkla görülen haşerelerin başında gelir. Sıcak ya da soğuk alanlarda rahatlıkla yuva yapabilen bu haşereler ile mücadele sağlık açısından büyük önem taşır. Bitkilerin özsuyunu emerek beslenen tatarcıklar, üreme dönemi öncesinde, hayvan ve insanların kanını da emer. Tatarcık ısırığı vücutta şiddetli bir ağrıya ve şişliğe neden olur. Bunun yanı sıra iltihap ve alerjilere de neden olabilen tatarcıklar, iç mekanlara sıklıkla giriş yapmakta ve insan sağlığını tehdit etmektedir.


Virüs vektörleri arasında da yer alan tatarcıklar, en tehlikeli sinekler arasında türlerinin başında gelir. Narin bir yapıya sahip olan tatarcık, yaşadığı alana göre değişmekle birlikte; sarı, kahverengi ve buna yakın renklerde görülebilir. Tatarcık sineği ile mücadele için en etkili yöntem ise gerek açık gerekse kapalı alanlarda profesyonel ilaçlama firmaları tarafından yapılan uygulamalardır. Tatarcık ilaçlama işlemi için yalnızca sıvı yöntem kullanılır. Bunun yanı sıra basit böcek öldürücüleri bu haşerelere karşı hiçbir çözüm sağlamaz. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte hızlı bir şekilde çoğalan tatarcık, mücadele edilmediği sürece üremeye ve zarar vermeye devam eder.

Tatarcık İlaçlama

Uzunluğu 1 cm ile 3 cm arasında değişebilen tatarcık, Şark Çıbanı başta olmak üzere Sarı humma gibi birçok ciddi rahatsızlığa sebebiyet verir. Ağır enfeksiyonlara neden olan reaksiyonlar yaratan ve sağlık problemlerini beraberinde getiren bu haşereler, taşıdığı bakteriler nedeniyle sağlık açısından sorun yaratır. Tatarcık böceği ile mücadele için etkili çözüm yöntemi, ilaçlama yaptırmaktır. Ancak tatarcık ilaçlaması püskürtülerek uygulanan basit sinek ilaçları veya amatör yöntemlerle uygulandığında olumsuz sonuçlara yol açar. Sinek ilaçları tatarcıkları yok etme açısından bir yarar sağlamamakla birlikte yalnızca bu haşerelerin ortamdan uzaklaşmasını sağlar. Bunun yanı sıra amatör şekilde yapılan ilaçlamalar sağlık açısından ciddi sorunlar yaratır. Solunum yolu rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok sağlık probleminin tetiklenmesine yol açan ve ciddi zehirlenmelere neden olabilen kalitesiz ya da bireysel ilaçlamalar kesinlikle tercih edilmemelidir. Tatarcıktan kurtulmak ve bu sinek türünün yol açtığı sorunlardan korunmak için Sağlık Bakanlığından onaylı olan haşere ilaçlama şirketleri tarafından yardım almak hem sağlık açısından hem de bu haşerelerin yol açtığı sorunlardan kurtulmak için en etkili mücadele yoludur.

Haşere Nedir?

Haşere, pek çok hayvan ve insan hastalığının nedeni, böcekler ve kemirgenler tarafından taşınan mikroorganizmalardır.

İletişim Bilgilerimiz

Telefon:0 (242) 247 5 247
Email: info@sumilaclama.com
Website: www.sumilaclama.com