Tesbih Böceği


Tesbih böceği sıcak ve nemli alanlara kolaylıkla uyum gösterebilen, boyutları birkaç cm ile 30 cm arasında değişen haşere türüdür. 14 ayağa sahip olan bu haşereler, karada yaşadığı gibi tatlı ve tuzlu sularda da yaşayabilir. Bedeni kat kat olan tesbih böceğinin birçok türü savunma mekanizması olarak, dokunulduğu anda içe doğru kıvrıldığı için bu ismi almıştır. İnsanları ya da hayvanları ısırmayan ve virüs bulaştırmayan tesbih böceği, bakteri ve mikrop vektörlüğü yaptığı için zararlıdır. Çok hızlı hareket edemeyen bu haşereler banyo ve mutfak gibi giderler ile su borularının etrafında sıklıkla görülür. İlaçlama yapılmadığı sürece, çoğalmaya devam eden bu haşereleri yok etmek için en etkili yöntem profesyonel yardım almaktır.

Yaşam alanlarında sıklıkla görülen ve sayısını hızlı bir şekilde arttıran tesbih böceği ilaçlama yapıldığı takdirde, tamamen yok olmaktadır. Kalıntı ve artıklarla beslenen tesbihböceği, yiyeceklerin üzerinde dolaşarak, dışkı bıraktığı için sindirim yolu hastalıklarına neden olur. Bu nedenle başta gıda sektörü ile ilgili işletmeler olmak üzere; ev, iş yeri gibi iç mekanlarda yapılan tesbih böceği ilaçlama işlemleri büyük önem taşır. Ancak bu haşereler ile mücadele için bireysel yöntemlere başvurmamak ve amatör firmalardan yardım almamak da sağlık açısından son derece önemlidir.


Tesbih Böceği İlaçlama

Tesbih böceğinden kurtulmak için açık ya da kapalı alanlarda sıvı ilaçlama yöntemi uygulanabilir. Farklı teknikler ile uygulanabilecek bu yöntemde alanın belirli bir süre kapalı kalması gerekir. Buharlama tekniği ile yapılan sıvı ilaçlamada alanın iki saat kadar kapalı kalması ve ardından iyi bir şekilde havalandırılmadan kullanılmaması gereklidir. Hedef nokta bazlı yapılan püskürtme yönteminde ise, iç mekanların yarım saat kadar kapalı tutularak, kısa bir süre havalandırılması yeterli olur. Özellikle banyo ve mutfaklarda görülen bu haşereler için lokal uygulamalar yerine genel uygulamaların tercih edilmesi, hem bakteri ve mikropların arındırılmasına hem de tesbih böceğinin alanın diğer bölümlerinde yuva yapmış olabilmesine karşın her yerin temizlenmesine yardımcı olur.

Tesbih böceği ilaçlama işlemi için, alanında uzman olan ve kaliteli uygulamalar yapan firmaların tercih edilmesi, hem tek seferde bu haşerelerden kurtulmayı sağlayacak, hem de kimyasal madde içeren ilaçlar nedeniyle sağlığınızın olumsuz etkilenmesini engelleyecektir.

Haşere Nedir?

Haşere, pek çok hayvan ve insan hastalığının nedeni, böcekler ve kemirgenler tarafından taşınan mikroorganizmalardır.

İletişim Bilgilerimiz

Telefon:0 (242) 247 5 247
Email: info@sumilaclama.com
Website: www.sumilaclama.com