Uyuz Böceği


Uyuz her insanda yaş ayrımı yapmadan yerleşip çoğalabilir. Uyuz hastalığı, uyuz böceğinin insan ve hayvana yerleşmesi ile oluşur. Ev içinde uyuz gelmişse herkese yayılır ve çoğalmayı sürdürür. Uyuz büyük insanda, parmak araları, koltuk altı, kaba etlerde, dizde ve meme uçlarında yerleşir. Çocuklarda uyuz böceği, el içine, ayak tabanına, yüz ve kulak arkasına yerleşir. Uyuz hastalığı kendiliğinden de iyileşebilir fakat tedavi edilmezse yayılamaya devam eder. Bedenine uyuz yerleşmiş olan insan, geceleri aşırı kaşıntı yaşar. Deri altında sürekli tünel açarak ilerleme yapan uyuz böceği için hemen tedavi altına alınmalıdır. İnsanda hastalık yapan uyuz böceğinin dişi olanıdır. Yumurta yaparak üreme yapan böceğin, aslında dişi olanı hastalık yapar. Dişi uyuz böceği erkekten büyüktür, nokta kadar olabilir. Erkek olan uyuz böceği, mikroskop altında görülür.

Uyuz Böceği İlaçlama


Uyuz böceği hızlı bir şekilde çoğaldığından ilaçlama yapılmadan yok edilmesi oldukça zordur. İnsandan insana kolayca geçen ve genellikle gözle görülmediği için mücadelesi daha da zorlaşan uyuzdan kurtulmak için hekime başvurulmalıdır. Vücut temizliği için kullanılan ilaçların yanı sıra, kıyafetler, yatak yorgan dahil olmak üzere tüm kapalı alan ilaçlanmalıdır. Uyuz böceği bulaşmış kişinin, uyuzdan arınmak için ilaç kullanmaya başlamasıyla, iç mekandaki uyuz böceği ilaçlama aynı anda yapılmalıdır. Böylece kapalı alandaki uyuz yok edileceği gibi, uyuz bulaşan kişiden de kapalı alanlara bu haşerelerin taşınması engellenmiş olacaktır. Ev, fabrika, depo gibi kapalı alanlara yayılabilen uyuz böceğinden kurtulmak için profesyonel yardım almak son derece önemlidir. Kalitesiz ve basit yöntemler uygulanarak yapılan ilaçlamalar, sağlık açısından ciddi tehlikeler yaratacağı gibi, uyuz böceğini yok etme konusunda da başarısız olacaktır.

Uyuz böceklerinin sayısının hızla artması, bu haşereler ile mücadele konusunda erken davranmanın daha önemli hale gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle uyuz böceği ilaçlama işlemi, bu haşereler fark edildiği anda yapılmalıdır, böylece daha kısa sürede çözüm sağlanır. Buharlama tekniği ve sıvı ilaçlama yöntemi ile yapılan uyuz ilaçlama işleminde, alanın belirli bir süre kapalı bekletilmesi ve daha sonra havalandırılarak kullanılması gerekir. Uyuzdan kurtulmak için Sağlık Bakanlığından onaylı olan ve profesyonel ilaçlama elemanları ile hizmet veren firmalardan yardım alınmalıdır.

Haşere Nedir?

Haşere, pek çok hayvan ve insan hastalığının nedeni, böcekler ve kemirgenler tarafından taşınan mikroorganizmalardır.

İletişim Bilgilerimiz

Telefon:0 (242) 247 5 247
Email: info@sumilaclama.com
Website: www.sumilaclama.com