İlaçlama Nedir?


İlaçlama yaşadığımız alanlarda ve/veya iş ortamımızda belirli bir zararlı haşereye karşı yapılan insan ve diğer evcil hayvanlara zarar vermeyen ilaçlama yöntemidir. Haşerelerin uzaklaştırılması ve zarar vermemesi için alınan önlemlerin tümüne verilen addır.

Haşerelerle mücadele kısmında karşımıza çıkan en önemli sorulardan bir diğeri “İlaçlama neden ve niçin gereklidir” sorusudur. İlk olarak ilaçlama günümüzde kanunlarla sabitlenmiş belirli zaman aralıklarında tekrarlanır. Özellikle yaşamsal alanlarında ilaçlanmaması çeşitli hastalıkları beraberinde getirir. Bu hastalıklar bazen çok büyük sorunlara açarlar. Örneğin kemirgenlerin taşıdığı ve ölümle sonuçlanabilecek olan virüsler insan sağlığını çok ciddi bir şekilde tehdit etmektedir. Yine aynı şekilde farelerin üzerinde bulunan pirelerin, fareden aldığı bu virüsü insana taşıması ve bu virüsü insana bulaştırması da söz konusu durumlardandır.

İlaçlamanın önemi, ekolojisi değişen bir dünyada artık çok daha önemli bir konu haline gelmiştir. Hiç tahmin edilmeyen haşere türlerinde çok ciddi hastalıklar insanlara ve diğer canlılara bulaşması an meselesidir. Özellikle halka açık yerlerde ilaçlamanın önemi artmaktadır. Ve ilaçlama periyodik zamanlarla insan sağlığı için tekrarlanmalıdır.


İlaçlama Nasıl Olmalıdır?

Bahçelerde, tarlalarda hatta evlerimizde bulunan çiçeklerde dahi var olan ancak çoğu gözle görünmeyen böceklerin verdiği zararlar çok büyüktür. Gerek insan sağlığına gerekse bahçelerde bulunan bitki türlerine verdiği zararlar ve son zamanlarda bilinçsiz ve ucuz kullanılan ilaçlar sonrasında iyice bu sorun ortaya çıkmıştır. Sağlık Bakanlığı onayı olmadan gelişi güzel yapılan ilaçlama maalesef çoğu zaman başarılı olmamaktadır. Başarılı olsa dahi standartlara uygun olmadığı için onu besin amacıyla tüketilen bitkiler insan sağlığına son derece zarar vermek ve çağımız hastalığı kansere kadar yol açmaktadır. Son yıllarda Avrupa Birliği kriterleri doğrultusunda böcek ilaçlama konusunda bir standart haline gelmiş olan şirketimiz insan sağlığının ne kadar önemli olduğunun bilincinde ve buna göre ilaçlama hizmetlerini yapmaktadır.


İlaçlama çeşitleri;

   

 1. Jel ilaçlama

   

  Jel ilaç çok yaygın kullanılan etkili bir ilaçtır. Jel ilaç sürüldüğü yerden böcekleri davet eden hormonal bir koku salgılar. Gündüz yuvasında saklanan böcekler bu kokuya dayanamaz, gelir jel ilacı yer haşere yuvasına geri gider ve orada ölür. Ölen böceği yiyen diğer böcekler zincirleme olarak sürekli ölmeye devam eder. Jel ilaçlama yönteminde insanların evlerini terk etmesi gerekmez. Jel ilaçlama yapılan yerler kesinlikle silinmemelidir.

  Jel ilaçlamanın özellikleri nedir?
  • İlaçlama yapılan yerlerin silinmemesi gerekir.
  • Jel ilaçlama yönteminde ev ve işyerlerimizi terk etmemize gerek yoktur. İnsan ve hayvan sağlığına zarar vermez.
  • Jel ilaçlamada kapı pencere vb hava alan yerleri kapatmanıza gerek yoktur.
  • Jel ilaçlama öncesi ve sonrası herhangi bir hazırlık yapmanıza ve önlem almanıza gerek yoktur.
  • Jel ilaçlamada çocuk oyuncaklarını, evcil hayvanlarımızı, besin maddelerimizi koruma altına almamız gerekmez.
  Jel ilacın özellikleri nedir?

  Jel ilaç hamam böceği, kalorifer böceği, alman hamam böceği, amerikan hamam böceği, tesbih böceği, karınca, örümcek vb haşereler üzerinde etkili bir ilaçtır. Bu böcekler jel ilacı yedikten sonra yuvasına döner ve orada ölür. Ölen böceği yiyen diğer böceklerde ölmeye devam eder.

   

 2. Kokulu İlaçlama

   

  Kokulu ilaçlama müşterilerimiz tarafından en çok tercih edilen, en etkili ilaçlama yöntemidir. Kokulu ilaçlama uygulaması özellikle çok hızlı üreyen pire, kene, akrep, tahta kurusu, tahta kurdu gibi haşerelere karşı kullanılan bir ilaçlama şeklidir. Kokulu ilaçlama uygulaması yapılan alanın 4-5 saat süre ile kapalı tutulması gerekir.

  Kokulu ilaçlama yapılan alana maskesiz girilmesi çok tehlikelidir. SUM İLAÇLAMA kokulu ilaçlama konusunda uzman ilaçlama ekipleri ile bu işin eğitimini almış uzman ilaçlama ekipleri ile profesyonel kokulu ilaçlama hizmeti vermektedir.

  İlaçlamaya başlamadan yapılması gerekenler, çocuk varsa oyuncakların hepsi poşetlenip kalkmalıdır. Açıktaki besinler saklanmalıdır. Taşınamayan akvaryum varsa hava alan yerleri sıkıca bantlamalı ve ıslak havlu ile etrafı örtülmelidir. Nevresim, çarşaf, battaniye yakın temas ettiğimiz örtüler kokulu ilaçlamadan sonra yıkanmalı o şekilde kullanılmalıdır.

  Kokulu ilaç ne zaman kullanılmalıdır?

  Kokulu ilaçlar, haşerenin çok yoğun bulunduğu yerlerde kullanılmalıdır. Haşerenin görüldüğü zaman hemen uygulanma yapılmaya başlanabilir. SUM İLAÇLAMA olarak 24 saat hizmetinizdeyiz.

  Kokulu ilaçlama yapılırken alan kaç saat kapalı tutulmalı?

  Kokulu ilaçlama yapılan alan 4-5 saat terk edilmesi gerekir. İlaçlama yapılan alanın hava almayacak biçimde her yeri kapalı tutulmalıdır.4-5 saatin sonunda 1 saatlik bir havalandırma yeterlidir.

  Kokulu ilaçlama nasıl yapılır?

  Bu ilaçlar ziraat mühendislerimiz tarafında özel olarak hazırlanır. Haşerelerin bulunduğu bütün alanlara son sistem makinelerimizle uygulanır. Kokulu ilaç, püskürtme, buharlama yöntemiyle alanların en ücra köşelerine kadar yapılır.

  Sağlık bakanlığı onayı olmayan firma ilaçlama yapamaz, çünkü

  • Yerleri sabit olmadığından ulaşmanız mümkün olamaz.
  • Yapılan ilaçlama yanlış yapılırsa böcek ve haşereler ölmez.
  • En önemlisi sağlıksız ilaçlar (tarım ilacı vb) ilaçlar kullanarak hayatınızı tehlikeye atarlar.
  • Vergi vermeyen bu sözde firmalar haksız kazanç elde etmektedir.

   

 3. Kokusuz İlaçlama

   

  Kokusuz ilaçlama sıvı şekilde püskürtme yöntemiyle yapılmaktadır.Bu ilaçlamada mekanınızdan ayrılmanıza,mekanınızı kapatmanıza gerek yoktur.Günün herhangi bir saatinde çalıştığınız zamanda bile yapılabilir.

  • Kokusuz ilaçlama yapılan yerlerde bulunduğunuz mekanı terk etmeniz gerekmez.
  • Kokusuz ilaçlama sıvı püskürtme şeklinde uygulanmaktadır.
  • Kokusuz ilaçlama, ofislerinizde çalışma saatlerinizde de uygulanabilir.
  • Kokusuz ilaçlama isminin aksine etkili bir ilaçlama yöntemidir.
  • Kokusuz ilaçlama insanların toplu kullanım alanlarında uygulanacak en doğru ilaçlama yöntemlerinin başında gelmektedir.
  • Kokusuz ilaçlama, temasa duyarlı bir ilaçlama şeklidir. İlaçlanan yerler hemen temizlenmemelidir.

 

Haşere Nedir?

Haşere, pek çok hayvan ve insan hastalığının nedeni, böcekler ve kemirgenler tarafından taşınan mikroorganizmalardır.

İletişim Bilgilerimiz

Telefon:0 (242) 247 5 247
Email: info@sumilaclama.com
Website: www.sumilaclama.com