SUM | Haşere İlaçlama | Fumigasyon | Dezenfeksiyon | Bahçe İlaçlama | Yabani Ot'la Mücadele

Elmalı Mah. 7 Sok. Aklar işh.

No: 2 Kat:2 Daire: 26/206 Muratpaşa

7 / 24

Hizmet

Antalya Doğu Hamam Böceği

Antalya Doğu Hamam Böceği

Bu büyük hamam böceği türü, erişkinlik döneminde 26-32 mm uzunluğa ulaşır. Oriental hamamböcekleri; Koyu kahverengi veya siyah renktedir ve parlak bir gövdeye sahiptir. Erkek ve dişilerin kanatları farklılık gösterir. Erkeklerin kanatları daha büyüktür.

Türkiye’de özellikle kanalizasyonlar ve bodrum katlarda sıklıkla görülen türdür.

Doğu hamamböceği diğer türlerden biraz daha yavaş hareket etme eğilimindedir. Karanlık, nemli yerleri tercih ettikleri için genellikle binaların bodrum katları, kanalizasyona ya da su şebekesine yakın yerler ve benzeri alanlarda görülürler. Nadiren binaların üst katlarında bulunurlar.

Davranışlar

Alman hamam böcekleri gibi genellikle akşamın erken saatlerinde aktiftirler ancak Alman hamam böcekleri gibi başarılı tırmanıcılar olmadıklarından genellikle zemin seviyesinde yaşarlar.

Dişi hamam böcekleri yumurtalarını ooteka adı verilen kapsüllerin içine bırakır. Nimfa dönemi 6-12 ay sürdüğünden yaşam döngüleri uzundur.

Bu tür, çöp dahil olmak üzere çürümekte olan her çeşit organik maddeyle beslenebilir. Üzerinde dolaştıkları her yüzeye bakteri taşırlar.

Riskler

Nimfler ve erişkinler yiyecek ararken gıda ürünlerini kontamine edebilirler.

Diğer hamam böceği türleri gibi Doğu Hamam Böcekleri de yürürken bakteri taşır, salmonella ve e.coli gibi patojenleri geçtikleri yerlere bırakırlar.

Hamam böcekleri aynı zamanda üstderi parçalarını, dışkılarını ve diğer hamam böceği döküntülerini de taşımaktadır; bunların astım ve alerji tetikleyici olduğu bilinmektedir.

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz