SUM | Haşere İlaçlama | Fumigasyon | Dezenfeksiyon | Bahçe İlaçlama | Yabani Ot'la Mücadele

Haşim İşcan mahallesi Arık caddesi no:34 A,B

PK:07100 Muratpaşa Antalya

7 / 24

Hizmet

Antalya Firavun Karıncası İlaçlama
28 Temmuz 2020

Antalya Firavun Karıncası İlaçlama

Tanım

Sarı-kahverengi renkli bu küçük karıncaların gelişmiş siyah gözleri vardır. İşçi karıncalar 1,5-2 mm uzunluğundadır. Erkek karınca ise 3 mm’den biraz daha büyüktür ve kanatlı, koyu siyah renktedir. Kraliçe 3,6-5 mm uzunluğundadır. Koyu kırmızı renklidir ve kanatları vardır.

Sıcak ve nemli ortamlara ihtiyaç duyduklarından ılıman bölgelerdeki binalara sığınırlar ve genellikle hastaneleri istila ederler.

İstilalar konutlarda, otellerde, hastanelerde, hayvanat bahçelerinde ve gemilerde görülebilir. Daha sıcak iklimlerde dış mekanlarda da istila görülebilir.

Böcekler bina yapılarının (duvar boşlukları, pencereler, vb.) ya da bitkilerin ve steril malzemelerin içine yerleşirler. Tesisat kanalları yoluyla (ısıtma ve elektrik devreleri gibi) yayılırlar. Karıncalar lavaboların ve yoğunlaşma olan yerlerin etrafında su ararlar.

Karıncalar et, peynir, hayvansal yağ, şeker, bal, reçel ararlar. Hastanelerde kanla ve intravenöz beslenme sıvılarıyla beslenirler. Ölü böcekler, fareler ve dışkı da karıncalar için besin kaynağıdır.

Davranışlar

Bir yuvada birden fazla kraliçe vardır (poligenik). Kanatlı firavun karıncaları uçamaz. Kraliçeler yer değiştirebilir, bu sayede koloniler süresiz olarak hayatta kalır. Yuvayı yok etmek yerine dağıtırsanız yeni bir koloni oluşması ihtimali çok yüksektir.

Bu sosyal böcekler, birkaç düzine ile 300.000 karınca arasında değişen kolonilerde yaşar. Karıncalar, düşük sıcaklıklarda uzun süre hayatta kalabilir. Bu süreçte işçi karıncalar yiyecek aramaya devam eder.

Riskler

Karıncalar, kuvvetli alt çeneleri ile sürekli çiğnedikleri materyallere zarar verebilirler. Steril sargı ve aletleri içeren plastik ambalajları bile delebilirler.

Firavun karıncaları giderler, çöp kutuları ve hatta yara sargıları ile beslendiklerinden patojenik organizmaları taşıyarak sağlık riski oluşturabilirler.

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz