SUM | Haşere İlaçlama | Fumigasyon | Dezenfeksiyon | Bahçe İlaçlama | Yabani Ot'la Mücadele

Haşim İşcan mahallesi Arık caddesi no:34 A,B

PK:07100 Muratpaşa Antalya

7 / 24

Hizmet

Antalya Hayalet Karınca İlaçlama
8 Ağustos 2020

Antalya Hayalet Karınca İlaçlama

Tanım

Çok küçük bir karınca türüdür. 2 mm uzunluğundaki işçi karıncaların karın ve bacakları neredeyse saydam yapıdadır, isimleri de buradan gelmektedir. Kafaları ve göğüs kısımları koyu kahverengidir. Neredeyse saydam olan vücutları nedeniyle bu küçük karıncalar daha da küçük görünür.

Dünyanın her yerinde görülen hayalet karıncalar, en yaygın görülen karınca türlerinden biridir.

Hayalet karıncalar sıcak, nemli ortamları tercih eder. Koloniler genellikle dış mekanlarda yer almaktadır ancak ev içlerinde kurulmuş koloniler de bulunur. İç mekanlardaki Hayalet Karıncalar, habitat seçimlerini sıcaklık ve yüksek nem gerekliliklerine göre yapar. İzledikleri yol genellikle lavabolara, banyolara, tuvaletlere ve duşlara gider.

Yuvaları genellikle süpürgeliklerin arkasındaki duvar boşluklarında ya da saksı bitkilerinin topraklarında olur. İşçiler uzun kenarları ve köşeleri takip ederek hızlı ve düzensiz bir şekilde koştururlar.

Davranışlar

Her türlü yiyecekle beslenen bu istilacı tür yağ ve diğer böcekleri yemesine rağmen tatlı yiyeceklere düşkündür. Hayalet karıncalar, her bir yuvada 100-1000 işçi karıncanın olduğu poligen koloniler (tek bir kolonide birden fazla kraliçe) oluşturur. Tek bir kolonide pek çok yuva bulunabilir. Bu yuvalar, işçileri değiş tokuş eder.

Riskler

Bu karıncalar, tatlı maddeleri sevmeleri nedeniyle yaprak bitlerinin tatlı salgılarına düşkündürler. Bu nedenle onları koruyarak yaprak bitlerinin bulundukları bitkilere zarar vermelerine devam etmelerini sağlarlar.

İç mekanlarda ise pasta, çikolata, şeker gibi şekerli gıdalara saldırarak evin yiyeceklerini kontamine ederler.

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz