SUM | Haşere İlaçlama | Fumigasyon | Dezenfeksiyon | Bahçe İlaçlama | Yabani Ot'la Mücadele

Elmalı Mah. 7 Sok. Aklar işh.

No: 2 Kat:2 Daire: 26/206 Muratpaşa

7 / 24

Hizmet

Antalya Karakarınca İlaçlama
15 Eylül 2020

Antalya Karakarınca İlaçlama

Sınıflandırma

Tür kategorisi: Karınca

Bilimsel adı: Lasius niger

Familya: Formicaide

 

Tanım

Dünya genelinde en yaygın görülen karıncalardan biridir. Koloninin farklı üyelerinin görünüşlerinde de küçük farklılıklar bulunur. İşçiler koyu kahverengi-siyah renktedirler ve 3-5 mm uzunluğa erişebilirler. Kraliçeler kahverengidirler ve çok daha büyüktürler. 15 mm uzunluğa erişebilirler.

Kraliçenin iki çift kanadı bulunmaktadır. Ön ve arka kanatları birbiriyle bağlantılıdır. Çiftleşmenin ardından kraliçe kanatlarını çıkararak kış aylarında beslenmek için bunları yer.

Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralasya’da yaygın olarak görülürler

Yuvaları genellikle dışarıdadır. Toprağa, ağaç kovuklarına yuva yapabilirler, çim alanda, döşeme ve kemerlerin altında ya da binaların her türlü boşluklarında bulunabilirler. Avcı işçiler yiyecek, tercihen tatlı yiyecek aramak için düzenli olarak evlerin içine girer.

Davranışlar

Karakarıncaların kolonilerinde belirli görevleri olur. Her bir yuvanın bir kraliçesi vardır (monojen).

  • İşçi karıncalar (kısır dişiler) yuvayı kurar, larvaları korur ve yiyecek arar.
  • Kraliçeler (fertil dişiler) genellikle yuvada kalarak fertil erkeklerle çiftleşir.

Çiftleşmeden önce karıncalar göğe yükselir. Üreyebilen kanatlı erkekler ve dişiler toplu olarak uçar. Çiftleşme sonrasında erkekler ölürken dişiler kanatlarını döker, kış aylarını geçirmek için yer altına girerler.

Sıra dışı davranışta bulunan işçi karıncalar yuvadan atılır ya da öldürülür.

Riskler

Bina içerinde ya da çevresinde çeşitli hasarlara neden olabilirler. Karakarıncalar yaprak bitlerinin tatlı salgılarını sevdiklerinden yaprak biti popülasyonunu koruyarak bu türün bitkilere verdikleri zararın artmasına neden olurlar.

Bu karıncalar temeldeki kumu kaydırarak yapısal zarara neden olabilir. Alttaki toprağı yerinden oynatarak çim alanlar üzerinde oyulmalara ve hatta çukurlara neden olabilirler.

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz