SUM | Haşere İlaçlama | Fumigasyon | Dezenfeksiyon | Bahçe İlaçlama | Yabani Ot'la Mücadele

Haşim İşcan mahallesi Arık caddesi no:34 A,B

PK:07100 Muratpaşa Antalya

7 / 24

Hizmet

Antalya Lağım Faresi İlaçlama
30 Eylül 2020

Antalya Lağım Faresi İlaçlama

Sınıflandırma

Tür kategorisi: Kemirgen

Bilimsel adı: Rattus norvegicus

Familya: Muridae

Tanım

Erginler genellikle 180-250 mm uzunluğundadır. Kuyruk uzunlukları vücutlarından biraz daha kısa olacak şekilde, 160-210 mm arasındadır. Dışkıları, istilanın fark edilmesi açısından faydalıdır. Sıçanların dışkıları zeytin çekirdeğine benzer, bir uçları sivridir ve yaklaşık 20 mm uzunluğundadır. Vücutlarının üst kısımları kahverengi, alt kısımları ise beyaz, sarımsı renklidir.

Orta ve Doğu Asya kökenli bu sıçanlar 16-17. yüzyılda Avrupa’ya gelmiştir.

Lağım faresi / Norveç sıçanı; Kentsel alanlarda özellikle kanalizasyon sistemlerinde yaşarlar. Binaların alt katlarında, bodrum alanlarında bulunurlar. Dış alanda ise toprak altında yaptıkları yuvalarda yaşarlar. Özellikle çifliklerde yoğun olarak bulunur ve zarara sebep olurlar.

Davranışlar

Norveç sıçanları, uygun koşullar altında yıl boyunca ürerler.

Riskler

Sıçanlar 45’in üzerinde hastalığın taşıyıcısıdır. Su, gıda ve çevreyi kontamine ederler. Sıçanlar tarla ürünlerine, depolanmış ürünlere ve gıda üretim zincirlerine doğrudan zarar verebilirler.

Kahverengi sıçanlar sürekli olarak sert ve yenilmeyen materyalleri kemirme ihtiyacı duyar. Bu, hızlı bir şekilde büyüyen kesici dişlerinin büyümesini kontrol altına almalarına yardımcı olur. Önlerine çıkan her şeyi kemirdiklerinden çok büyük zarara neden olurlar. Ayrıca sık sık idrar yaptıkları ve dışkıladıklarından, temas ettikleri her şeyi kontamine ederler.

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz