SUM | Haşere İlaçlama | Fumigasyon | Dezenfeksiyon | Bahçe İlaçlama | Yabani Ot'la Mücadele

Haşim İşcan mahallesi Arık caddesi no:34 A,B

PK:07100 Muratpaşa Antalya

7 / 24

Hizmet

Antalya Mobilya Karıncası İlaçlama

Antalya Mobilya Karıncası İlaçlama

Sınıflandırma

Tür kategorisi: Karınca

Bilimsel adı: Componotus spp

 

Tanım

Marangoz karınca siyah, koyu kahverengi ve kahverengimsi turuncu olmak üzere çeşitli renklere sahip, uzunlukları 3-12 mm arasında değişen bir türdür. Pürüzsüz, yuvarlak göğüsleri ve pedisel kısmında tek bir düğümsü yapı (petiyol) bulunur. Alt çenelerinde 5-8 diş bulunur.

Bu tür polimorfiktir, bu nedenle tek bir kolonide pek çok farklı yapıda işçi karınca bulunabilir.

Marangoz karıncalar çok geniş bir yayılıma sahiptir.

Hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda yaşarlar ancak yuvalarını ıslak ahşap üzerine kurmayı tercih ederler. Çürümekte olan bir ağaca, çürüyen kalaslara ya da ev içlerinde hasar görmüş kirişlere yuva yapabilirler.

Yuvayı oluştururken ahşap içerisinde bir tünel kazarlar ancak selülozu sindiremediklerinden ahşabı yemezler. Bu türün ıslak ve nemli ortamlarda yaşaması gerektiğinden yuvalarını ıslak ahşaplara yaparlar.

Davranışlar

Adının yaptığı çağrışımlara rağmen marangoz karıncalar ahşap yemezler. Tatlı özsu ya da yaprak biti gibi böceklerin tatlı salgıları gibi şekerli sıvıları tercih ederler. Bu nedenle bitkilerdeki yaprak bitlerine düşkündürler. Aynı zamanda ölü böceklerin salgıladıkları sıvıları ve vücut parçalarını yerler.

Karıncaların isimleri, yuva yaparken ahşabı delmesinden gelmektedir. Ahşabı yemek yerine yuva dışında biriktirirler.

Riskler

Marangoz karıncalar genellikle yıkıcı bir zararlı canlı olmaktan ziyade rahatsızlık vericidirler. Termitlerin aksine ahşap üzerinde hızlı çalışmazlar. Ancak mücadele edilmeyen bir istila hızlı bir şekilde yayılabilir ve zamanla yapıyı zayıflatabilir.

Yaprak bitlerinin korunması da yaprak bitlerinin bitkilerde neden olduğu hasarın büyümesine neden olur.

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz