SUM | Haşere İlaçlama | Fumigasyon | Dezenfeksiyon | Bahçe İlaçlama | Yabani Ot'la Mücadele

Haşim İşcan mahallesi Arık caddesi no:34 A,B

PK:07100 Muratpaşa Antalya

7 / 24

Hizmet

Antalya Pire İlaçlama

Antalya Pire İlaçlama

Sınıflandırma

Tür kategorisi: Tahta kurusu ve Pire

Bilimsel adı: Siphonaptera

Familya: Boreidae

8 farklı türü bulunur:

1. Ctenocephalides felis (kedi piresi)

2. Ctenocephalides canis (köpek piresi)

3. Pulex irritans (insan piresi)

4. Spilopsyllus cuniculi (tavşan piresi)

5. Xenopsylla cheopis (tropik sıçan piresi)

6. Archaeopsyllus erinacei (kirpi piresi)

7. Ceratophyllus gallinae (kuş piresi)

8. Hystrichopsylla talpae (köstebek piresi).

Tanım

Erişkinler 1-8 mm uzunluğunda ve kahverengimsi renktedir. Larvaların, konaklarının kanından ziyade habitatlarıyla ve yuva alışkanlıklarıyla bağlantılı belirli koşullarda yaşamaları gerekmektedir. Pireler yassıdır (yana doğru), bu nedenle saç ve kürk içerisinde hareket etmeleri daha kolaydır.

Pireler dünyanın her yerinde yaygındır.

Pireler genellikle memeli hayvanlarda bulunurlar ancak kuşlar da pire saldırısına uğrayabilir. Konakları konusunda belirli bir noktaya kadar seçici davranırlar ancak kesinlikle konağa özel değildirler ve normal bir konak olmadığında diğer hayvanların kanlarıyla da beslenirler.

Davranışlar

Ergin pireler, sıcak kanlı hayvan paraziti olarak yaşarlar. Pek çok hayvandan beslenirler. Pirelerin kanatları yoktur ancak böcek dünyasının en etkileyici sıçrayıcılarıdırlar. Etkileyici atlayışlar yaparak bir konaktan diğerine geçerler. Kendi uzunluklarından 100-150 kat fazla mesafeye sıçrayabilirler. Yani dikey olarak 18 cm, yatay olarak 33 cm sıçrayabilirler.

Bazı türlerde pire, konağın yuvalandığı alanda yaşar ve yumurtalar larvaların beslenebilecekleri maddeler üzerine (dışkı ve ya organik atıklar gibi) biriktirilir. Bazı türlerde ise yumurtalar konağın üzerine serilir ve kolayca yere düşebilir. Bu nedenle, konağın dinlendiği ve uyuduğu alanlar, yumurta ve gelişen larvaların birincil yaşam alanlarından biri haline gelir.

Riskler

Pire bir konak bulduğunda ondan ayrılmak istemez. Her bir tür, insanlar ve hayvanlarda farklı sorunlar yaratır.

Vektör olarak fare tifüsü ve tenya taşıyıcılarıdırlar. Salyaları hem insanlar hem de hayvanlarda alerjik reaksiyona neden olacak alerjenler taşır. Isırıkları genellikle zararsızdır ancak inflamasyon, kaşıntı ve ikincil enfeksiyonlara neden olacak yaralara neden olabilir. Kurbanlar yaraları kaşıdığında tüy kaybı görülür. Büyük çaplı bir istila anemiye neden olarak küçük hayvanları öldürebilir.

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz