SUM | Haşere İlaçlama | Fumigasyon | Dezenfeksiyon | Bahçe İlaçlama | Yabani Ot'la Mücadele

Haşim İşcan mahallesi Arık caddesi no:34 A,B

PK:07100 Muratpaşa Antalya

7 / 24

Hizmet

Fumigasyon Malzeme ve Özellikleri

Fumigasyon Malzeme ve Özellikleri

KULLANILAN MALZEMELER;

 1. FÜMİGASYON ÇADIRI
 2. FÜMİGANT
 3. KUM TORBASI
 4. DAĞITIM SİSTEMİ İÇİN GEREKLİ OLAN BAKIR VEYE POLYETHİLEN BORU İLE BAKIR HAÇ
 5. APLİKATÖR VE KUTU AÇACAĞI
 6. GAZ MASKESİ VE YEDEK SÜZGEÇ
 7. LASTİK ELDİVEN
 8. DEDEKTÖT VE YAKITI
 9. TERMOMETRE
 10. VANTİLATÖR
 11. PLATFORMLU TERAZİ VEYE KANTAR
 12. TAHTA IZGARA
 13. CEP FENERİ VE YEDEK PİLLERİ
 14. İLK YARDIM ÇANTASI VE OKSİJEN CİHAZI
 15. TEHLİKE İKAZ LEVHASI
 16. FÜMİGANT ÇADIRININ DELİK VE YIRTLARININ TAMİRİ İÇİN ÇADIR BEZİ PARÇASI, PAPIŞTIRICI VE NAYLON İPLİK
 17. ÇELİK METRE ( 20 M.LİK )
 18. İNGİLİZ ANAHTARI
 19. TORNAVİDA, PENSE, ASPESTES CONTA
 20. FÜMİGASYON EL KİTABI, DEFTER, KALEM, TUTANAK ÖRNEĞİ
 21. FÜMİGASYONUN YAPILACAĞI ZEMİN BETON DEĞİLSE YIĞIN ALTINA SERİLMEK ÜZERE KRAFT KAĞIDI VEYE PLASTİK ÖRTÜ
 22. HAVA POMPASI
 23. SONDA ( FOSTOKSİN İÇİN )
 24. SICAK SU KABI, GAZ OCAĞI

ÖZELLİKLERİ:

FÜMİGASYON ÇADIRI: Özel olarak yapılmış gaz geçirmez örtüdür. Fümigasyon işleminde kullanılan fumigantlar aşındırıcı özelliğe ve yüksek nüfuz kalibiyetine sahip olduklarından, bu örtüler fümigantların bu nitelikleri göz önünde bulundurularak imal edilmiştir. Bu itibarla su geçirmez örtüler, gaz geçirebildiklYerinde bu amaca uygun değildir. Bu amaclayapılan çadır bezleri önceleri lastikten yapılmışlardı. Ancak ağır, pahalı ve dayanıksız oluşları nedeniyle bunların kullanımından vazgeçilmelidir. Bilahare iki yüzü lastikle kaplanmş pamuklu dokumalar fümigasyon çadırı olarak kullanılmıştır. Fakat bunlar da ağır ve dayanıksız olduklarından ötürü, vinil yahut lastikle kaplanmış naylon veya polyethilen olanlar geliştirilmiştir. Naylon veya polyethilen malzemeden yapılanlarda kalınlık 0,004 inch ( 0,1 mm ) ile 0,006 inch ( 0,15 mm ) arasında olup, birkaç kez kullanabilirler ve 1m2 ağırlığı ortalama 100 gr.`dır. Fakat çadır bezlerinde en uygun kalınlık 0,2 – 0,3 mmarasındadır.

Büyük partilerin fümigasyonunda uzun süre kullanılan çadır bezleri ise, her iki yüzü neopren kaplı pamuklu dokuma veya her iki yüzü Neopren, Polyviniyl Choloride, (PVC) veya buthyl rubber /sentetik kauçuk) ile kaplınaylon, terrylen dokumalardır. Naylon ve terrylen kumaşların yukarıdaki maddelerle kaplanması ile elde edilen çadırlar daha kaliteli ve dayanıklıdır. 1m2 ağırlığı ortalama 280 gr olup yırtılma mukavemeti atkı ve çözgüde ortalama 150 kg/5 cm, kopma mukavemeti ise çözgüde %20, atkıda %25` tir. Değişik boyutlarda yapılanları mevcuttur.

KUM TORBASI: Yığın üzerine kapatılan, zemine isabet eden kısımlarını bastırarak gaz kaçağının önlenmesi için kullanılır. 80 – 100 cm. boyunda, 15 cm. eninde sağlam branda ve benzeri bezlerden yapılır. İçine temiz ince kuru kum doldurulur. Esnemesini sağlamak için ağız kısmında 1/10 kadar boşluk kalmalıdır.

İLAÇ DAĞITIM DÜZENİ: Fümigantın ilaçlanacak materyallerin bulunduğu kapalı yere verilmesini sağlamak için bakır veya ployethilen borular kullanılır. Yığın içersinde gazın dağılımı sağlamak için de boruları birbirine birleştiren bakır haçlar kullanılır. Polyethilen borular, gazın tesiriyle zamanla bozulabileceği dikkate alınarak alaçlamadan önce kontrol edilmelidir.

Bakır boruların dış çapı 8 mm., polyethilen boruların dış çapı 13,5 mm, iç çapı 6,3 mm. olmalıdır.Dağıtım düzeninde yığının üst sathına göre, 1,5 X 1,5 m2 sahaya 1 gaz verici meme isabet etmelidir. Bu dağıtım noktasına püskürtme memeleri de takılabilir.

Dağıtım düzeni fümigantın sıvı haliyle çadıra ve ürüne direkt temas etmeyecek şekilde yerleştirilmelidir. Aynı zamanda fümigantın sıvı halden gaz haline geçmesini temin için buharlaştırma kabı kullanılır.

Bulunduğu kapta basınç altında mayi halde olan Methyl Bromide verilirken, borunun çapı ile püskürtme memesi adedine ve cinsine tabi olarak boru sistemi boyunca basınç düşmesi olacağından ve uç kısımlara daha az fümigant gideceğinden 1 boru üzerinde 5 – 6` dan fazla meme bulunmamalıdır.

APLİKATÖR VE KUTU AÇACAĞI: Çelik tüplerden istenilen miktardaki Methyl Bromide aplikatörle, bunun bulunmadığı hallerde ise platformlu terazi veya kanter kullanılarak verilir.

Çelik tüpe monte edilen aplikatörün vanası açılarak istenilen miktardaki Methyl Bromide aplikatöre alındıktan sonra vana kapatılır. Dağıtım düzenine bağlı olan kısımdaki küçük anahtar açılarak gazın kapalı hücrelere kadar fümigant verilmesi sağlanır.

Kantar veya platformlu terazi ile verme işleminde ise, önce tüp tartılır, sonra verilecek gazın ağırlığı kadar (gr) teraziden alınır ve kantarın topu o kadar miktar ağırlığa göre ayarlanır. Terazi veya kantar dengeye gelinceye kadar fümigant verilmeye devam edilir.

1 – 1,5 Ib.` lik kutulardan ise, kutu açacağı kullanılarak Methyl Bromide verilir.

SICAK SU KABI: Özellikle soğuk havalarda Methyl Bromide` nin gaz halinde geçişini kolaylaştırmak için kullanılır. Bunun için tevzi sisteminde kullanılan bakır borunun 6 – 7 metrelik kısmı helezon şeklini getirilerek sıcak su kazanınıniçine yerleştirilir. Borunun bir ucu aplikatör veye kutu açacağına, diğer ucu ise gaz dağıtım düzenine bağlanır. Methyl Bromide verilmeden önce kazandaki su gaz ocağı veya ısıtıcılarla kaynatılarak kazandakispiral bakır borunun ısınması sağlandıkdan sonra Methyl Bromide verilmesine başlanır. Böylece fümigant ısıtılmış bakır borudan geçerken kolayca buharlaşması sağlanmış olur.

Pratik olarak 1 – 1,5 Ib.` lik Methyl Bromide kutuları, içersinde sıcak su bulunan kovada 1 – 2 saniye tutuldukdan sonra kutu açacağı ile delinerek fümigantın akışını kolaylaştırmak mümkündür.

GAZ MASKESİ: Bir yerde mevcut olan zehirli gazlara karşı koruyucu olarak kullanılan gereçlerdir. Fümigasyonda fümigant uygulaması sonucu oluşan gaz kesafetli yerlere girilirken, fümigantların zehirli ve öldücü olan buharlarının solunum sistemine geçmemesini temin ederler. Bu aletin Kullanılması sonucu maskedeki süzgecin fümigant buharlarını tutması veya sokunum için gerekli temiz havanın maske ile kombine edilmiş bir hava tüpünden alınması suretiyle tatbikatçılar korunur.

Buamaçla kullanılan ve pratikte en çok bilinen maskeler iki tip olup, bunlar koruyuculuğu sağlayan parçalarına göre şu şekilde adlandırılırlar.

 1. Süzgeçli Maskeler
 2. Hava Tüplü Maskeler ( Hava Tüplü Solunum Cihazı )

SÜZGEÇLİ MASKELER: Bu tip maskeler, fümigant buharlarını tutan ve maskeye takılan bir süzgeç vasıtasıyla koruyuculuk sağlarlar. Bu yapıdaki maskeler aşağıdaki parçalardan oluşurlar:

 • Maske Gövdesi ve Bağlar
 • Süzgeç Kısmı

A-) Maske Gövdesi ve Bağlar: Lastik veya gaz geçirmez özel bezlerden yapılmıştır. Yüzün büyük bir kısmını örtecek boyutta, ağız ve burun kısmı hafif metalden yapılmış olup vidalı süzgeç başlığını ihtiva eder. Bağlar ise maskenin iyice yüze oturmasını sağlayan bağlantılardır.

B-) Süzgeç: Bir parça halinde olup, iç kısmı iki tabakadan ibarettir. Gaz buharlarını kabaca süzen filtre ile insan sağlığı için tehlikeli gazları zarasız hale getiren aktif kömür bulunan tabakadan ibarettir.

Bu maske parçaları deri veya bezden yapılan ve iç kısmında buğulanmaz yedek camların konulmasına özgü küçük bir cebi bulunan bir çantada muhafaza edilir.

Bu tip maskelerde, takılan bir süzgeç bütün fümigantlara karşı koruyucu olarak kullanılamaz. Zira fümigant özelliğine göre süzgeç tipleri değişiktir. Bunların birbiri ile karıştırılmaması için değişik fümigantlar için kullanılan süzgeçler değişik renklere boyanmıştır. En çok uygulanan belli başlı fümigantlara karşı kullanılan süzgeç tipi ve rengi şu şekildedir.

FÜMİGANT ADI TİPİ KORUYUCU SÜZGECİN RENGİ
METHYL BROMİDE A KAHVERENGİ
ETHYLLEN DİBROMİDE A KAHVERENGİ
ETHYLEN DİKLORİT A KAHVERENGİ
ETHYLEN OKSİT A KAHVERENGİ
KARBON SÜLFÜR A KAHVERENGİ
HİDROJEN SİYANÜR (HCN) G MAVİ
HİDROJEN FOSFİT, FOSFİN (PN3) O GRİ VE SARI

Bu tip maskelerde kullanılan bir süzgecin kesif gaz konsanntrasyonunda azami dayanma süresi 25 dakikadır. Bu sürenin sonunda kullanılan süzgeç değiştirilerek yerine yenisi takımalıdır. Ancak kullanılması gereken süreden daha az kullanıldıkları süre sügeç üzerineyazıp ve hermatik bandı kapatıldığı takdirde kalan kullanım süresi kadar aynı süzgeç tekrar değerlendirilebilir. Hacmen % 0,5 gaz içeren fümigasyon odalarında süzgeçlerin dayanma süresi 40 dakikadır. Litrede 0,065 gr (17 ppm) miktardaki Methyl Bromide yoğunluğu emniyet sınırı olup, havada hacim itibariyle % 1 – 2 (veya 28 m3 te 450 – 2250 g.) methyl bromide bulunan kesafetlerde süzgeç kullanılmamalıdır.

Bu amaçla kullanılan süzgeçler, rutubetsiz ve 0 – 20o C sıcaklıktaki depo şartlarında korunduğu takdirde ve altındaki hermatik bandı açılmamış ise 5 yıl süre ile kullanılabilir.

HAVA TÜPLÜ MASKELER ( HAVA TÜPLÜ SOLUNUM CİHAZI ): Fümigasyon devamlı yapılacaksa veya fabrika ve bina fümigasyonunda olduğu gibi zaman zaman yüksekgaz konsantrasyonlarında çalışma zorunluluğu varsa, böyle hallerde süzgeçli maskeler yerine hava tüplü maskeler kullanılmalidır. Hava tüplü solunum cihazı adı ile de anılan bu aletler aşağıda belirtilen 3 ana kısımdan oluşmuştur.

Hava Tüpü

 • Maske
 • Maske ve Hava tüpü irtibatını sağlayan hava hortumu ve hava talep valfı gibi birleştirici malzeme.

Piyasa Sabre marka adıyla bilinen bu alette kullanılan ve üzerinde bir basınç göstergesi bulunan tüp, takriben 10 kg. ağırlığındadır. Ayrıca üzerinde havanın bitmesine 10 dakika kala havanın bittiğini belirten bir ikaz düdüğü bulunmaktadır. 207 atmosfer basıncına kadar emniyette doldurulabilen bu basınçta 1200 litre temiz hava basılabilen bu tüplerle normal şartlarda çalışan bir kişi güvenli olarak yarım saatlik bir süre için hava temin edebilir.

MASKELERİN KULLANIŞI: Süzgeçli maskeler ve hava tüplü maskeler olarak ayırt edilen bu aletlerin kullanışları birbirine benzer görülmesine rağmen, yapılarındaki farklılılar nedeni ile kullanış özelliklerinin ayrı ayrı bilinmesinde yarar vardır.

SÜZGEÇLİ MASKELERİN KULLANIŞI: Bu tip maskeler aşağıdaki sıra dahilindeki işlemler yapılarak kullanılır.

 • Çantasından çıkarılan maskenin lastik ve diğer bağları ile bunların ayarlanmasını sağlayan tokaların tam olupolmadığına bakılır.
 • Bağların tokaları açılıp çekilerek başa tam uyması sağlanır.
 • Önce maskenin çene kısmında bulunan uzun bağ boyundan geçirilir. Maskenin baş bağından tutulur.Çene içeriye sokulduktan sonra iki el ile arkaya doğru çekilerek bağların baş üzerinde düz bir şekilde durması temin edilir.
 • Ense bağı çengeline geçirilir. El yardımı ile bağlar ve maske yüze intibak ettirilir.
 • Maskenin çok iyi bir şekilde takılmasına , gözlüklerin tam göz hizasında bulunmasına dikkat edilir.
 • Bu şekilde başa takılmış olan maskenin şu şekilde kontrolü yapılır.Maskenin süzgeç takılacak kısmı el ayası ile sıkıca kapatılarak derin nefes alınır , maske çok iyi bir şekilde takılmış ise nefes almada zorluk çekilir , yanlarından hava alınabiliyorsa iyi takılmamıştır. Tokalar oynatılmak suretiyle iyice ayarlanmalıdır.
 • Kontrolu bittikten sonra süzgecin vidalı kapağı açılır , alt kısmındaki ( Bunu çekip çıkarınız ) yazılı zamklı bant sökülür ve süzgeç maskeye vize edilir.
 • İnsan sağlığının garantisi sayılan süzgeçlerin kullanılması süresinin çok sıkı bir şekilde kayıtları tutulmalıdır.
 • İşin bitiminde baştan çıkarılan maskenin süzgeci maskeden çıkarılıp kapağı kapatılır , altındaki bant yerine yapıştırılır.
 • Süzgeçler hiçbir suretle açık bırakılmamalı , her hangi bir yere çarptırılmamalıdır.

HAVA TÜPLÜ MASKELERİN KULLANIŞI : Bu tip maskeler de şu şekilde kullanılır.

 • Önce hava tüpü üzerindeki basınç göstergesinden tüpün içerisinde yeterli miktarda hava olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Hava tüpünün vanası aşağıya gelecek şekilde özel askı kayışları vasıtası ile sırta takılır.
 • Maske askısından boyuna takılır ve başa tam uyacak şekilde kayışlarından ayarlanır.
 • Hava tüplü valfı en az açma yönünde 2 tam tur açılarak 1-2 defa nefes alınıp , havanın muntazam bir şekilde gelip gelmediği kontrol edilir.
 • Eğer yüze tam oturmuş maskeye kontrol sonucu tüpten yeterli hava geliyorsa o cihaz kullanabilecek duruma gelmiş demektir.

MASKELERİN BAKIM VE MUHAFAZASI : Maskeler kullanıldıkları işin gereği olarak heran kullanılmaya hazır durummda bulundurulması gereken aletlerdir. Bu itibarla maskelerde gerek kullanımdan sonra , gerekse belirli bekleme peryotlarından sonra aşağıdaki kontrolların yapılması gerekir.

Maske camı hasarsız ve çiziksiz olmalıdır.

 • Yüz maskesinin kauçuk kısmının temiz ve hasarsız olması gerekir . Ayrıca maskeyi başa tutturan lastikler de sağlam olmalıdır.
 • Eğer hava tüplü maske kullanılacaksa hava talep valfının ve hava hortumunun tüpe ve maskeye , eğer saüzgeçli maske kullanılacak ise süzgecin maskeye iyice vidalanmış olması gerekir.

Maskeler kullanım sonucu ıslak hale gelir. Bu itibarla yüzden çıkarılan maskelerin iç tarafı yumuşak ve kuru bir bezle silinmeli ve buğlanmaz camlarına elle dokunulmamalıdır. Silinen bu maskeler kesinlikle soba , mangal veya güneşte kurutulmamalıdır. Çünkü çatlar ve kullanım süreleri kısalır . Bu nedenle maskeler açık havada ve gölge yerde bir süre bırakılarak kurutulmalıdır. Ayrıca maskeleri uzun süreli muhafaza etmek için rutubetsiz serin ve güneş görmeyen yerlerde bulundurmak gerekir . Süzgeçli maskelerde kullanılan süzgeçlerin su veya başka bir sıvı ile asla yıkanmaması unutulmaması gerekn konu olmalıdır.

DEDEKTÖR: Fümigasyon yapılan yerde gaz kaçağının olup olmadığının tesbitinin kullanılan bir alettir. ÖzellikleMethyl Bromide fümigasyonunda, gazın insan sağlığı için tehlike sınırı olan 20 pp` nin üzerindeki konsantrasyonların tesbit edilmesi için bir halojen gaz detektörüne ihtiyaç bulunmaktadır. Aslında buz dolabındaki gaz kaçaklarını tesbit etmede kullanılan halojen gaz dedektörüün esası, dedektörün emiş hortumunun gaz kaçağı olması muhtemel yerlere yaklaştırılarak, ortamdaki havada mevcut organik halojen buharları ile temasa gelen alevin temiz bir bakır çubuğa temasla yanması sonucu yeşilden maviyekadar değişen renkteki görüntü esas alınarak alevde renkdeğişimş olup olmadığının kontrol edilmesidir. alette oluşabilecek muhtemelen renk reaksiyonları aşağıdaki cetvelde verilmiştir.

HAVA METHYL BROMİDE KESAFETİ (p.p.m.) ALEVİN REAKSİYONU
0 Bir reaksiyon yok.
10 Alevin kenarlarında gayet soluk yeşil renk
20 Alev kenarında açık yeşil
30 Açık yeşil alev
100 Vasat yeşil
200 Kesif yeşil, kenarlar mavi
500 Mavi yeşil
1000 Kesif mavi

Piyasada çeşitli markada dedektörler bulunmaktadır. Bunların aralarındaki fark kullanılan yakıttan ileri gelmektedir. Dedektörlerde propan parafin ve metil alkol gibi maddeler kullanılmaktadır.

Halojen gaz dedektöründen gerekli güvenilir sonuçlar alınabilmesi için, bunların çok iyi şekilde bakımlarının yapılması gerekir. Her fümigasyondan sonra bakır halka temizlenmeli ve uzunca bir süre kullanılmamışsa fümigasyona başlamadan önce bakır halka yeşil renk vereceğinden yanılmaya neden olur. Lamba yakıldığında alev çok açılmamalı hemen bakır halkanın üzerinde teşekkül edecek şekilde yanmalıdır. Ortamda yanıcı gaz bulunduğu zaman dedektör yakılmamalıdır.

Paylaş:

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz